Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

John Cage 4’33” ve Rauschenberg “Beyaz Boyamalar”


John Cage 4'33" ve Rauschenberg "Beyaz Boyamalar"

Robert Rauschenberg Amerikalı bir ressam.John Cage ise Amerikalı bir müzisyen ve mantar uzmanı.Birleştikleri nokta birisinin resim ile birisinin de müzik ile aynı çalışmayı yapmış olmaları.

İkisi de deneysel sanat çalışmaları yapmaktalardı.

Rauschenberg 1951 yılında “Beyaz Boyamalar” isimli eser serisini yaptı. Beyaza boyanmış tuvaller yan yana veya çeşitli yerlere asılmış durumdaydı. Bu eserlerin yapmasındaki amaç şu şekildeydi: Sergide insanlar dolaşırken devamlı bu beyaz tuvaller üzerine gölgeleri vuruyordu ve bu tablolar aslında yaşadığımız bu hayatı yansıtıyordu. Bu tabloların amacı sabit bir sanat parçası değil, hayatı yansıtan hareketli bir çalışma olmasıydı.

Aynı çalışmayı bir yıl sonra 1952 yılında John Cage yaptı. Fakat müzik üzerine… Bu çalışmayı yaptığı eserinin adı 4’33″tü. Eserin özelliği hiçbir enstrüman sesi olmamasıdır. Eser üç bölümden oluşmaktadır. Piyanist tek başına sahneye gelir, piyanonun başına kronometre ile oturur, piyanonun kapağını kapatır ve ilk bölümün bitmesini bekler. Kronometresine bakar, ilk bölüm bittikten sonra piyanonun kapağını açar ve ikinci bölüme geçmek için tekrar kapağını kapatır. Üçüncü bölüm için de aynı hareketi yapar. 4 dakika 33 saniye boyunca çaldığı tek şey hiçbir şeydir. Yani sadece sessizlik. John Cage de burada Rauschenberg ile aynı şeyi amaçlamaktadır. Dinletmek istediği şey 4 dakika 33 saniye boyunca etraftan gelen seslerdir. Yaşadığımız dünyanın sesleri…

Bu iki çalışmanın en belirgin ortak özelliği hiçbir zaman eserin aynı kalmayacak olmasıdır. Çünkü tabloların önünden geçen gölgeler ve “sessiz” müzik (!) sırasında etraftan gelen sesler her zaman değişecektir.

 ErkanArkut/milliyet
blogblog.milliyet.com.tr
Bir firmada CEO olarak çalışmaktayım. Sizinle hobilerimi, düşüncelerimi, izlediğim filmleri, tattığım yemekleri ve okuduğum kitapları ve günlük konuları paylaşacağım.

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s