Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

Newgrange – Tarih Öncesinden Üstün Mimarlık Örneği


Newgrange – Tarih Öncesinden Üstün Mimarlık Örneği

Newgrange - Tarih Öncesinden Üstün Mimarlık Örneği

Newgrange


Newgrange İrlanda’da Dublin yakınlarında bir anıtmezardır. M.Ö. 3200 yıllarında inşa edilmiştir. Bu Mısır, Babil, Girit medeniyetlerinden bile öncedir. Hatta Stonehenge bile inşa edilmemiştir.

Yapılan araştırmalar sonucu buranın sadece bir mezar olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu yapıtın mimarları gelişmiş astronomi bilgisine sahiptirler.

Newgrange pek çok arkeoloğa göre teknik bir mucizedir. Alt kısımda ağır, üst kısımlarda hafif taşlar yer alıyor. Her üste konan taş alttakinden biraz daha çıkık şekilde konulmuş. Bu şeilde 6 metrelik altıgen bir baca oluşmuş. Bacanın sonunda da kapak taşı yer almakta.

Bu yapının yapımında kullanılan taş bloklarının nasıl taşındığı bilimadamları tarafından halen daha bulunamamıştır. Ayrıca oldukça ilginç astronomik özellikleri var. Güneş’in dönüm günlerinde yapının içinde etkileyici bir ışık oyunu meydana geliyor. Kış güneşnin dönüm gününde de (yani yılın en kısa günü) gün doğduktan kısa bir süre içinde güneş ışığı direkt mezar odasına düşüyor. Daha sonra ışık koridor kapılarına ve taşlara yansıyarak ilerliyor ve son durak olarak arka duvara ulaşıyor. Bu süreç içerisinde müthiş bir ışık oyunu meydana geliyor. Burada dikkat çekici kısım ışık içeriye koridordan değil de koridor kapısınn çatısının üstünde özel yapılmış dar delikten giriyor. Yerleştirilmiş olan blok taşlar da ışın değerek yansıyabileceği açıda.

ErkanArkut/milliyet
blogblog.milliyet.com.tr
Bir firmada CEO olarak çalışmaktayım. Sizinle hobilerimi, düşüncelerimi, izlediğim filmleri, tattığım yemekleri ve okuduğum kitapları ve günlük konuları paylaşacağım.

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s