Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

Stonehenge


Stonehenge

 

Size önceki yazılarımın birinde Newgrange hakkında bilgi vermiştim. Bu gün Newgrange’a pek de uzak olmayan bir yerde bulunan Stonehenge’den bahsedeceğim. Bu yapıt İngiltere Salisbury‘de bulunuyor.

Stonhengen taşları çember biçiminde yerleştirilmiştir. Taşlar ortalama 25 ton ağırlığında ve hemen hemen 4.5 metre yükseklikteler. 30 tane taş bloktan oluşuyor.

Araştırmacılara göre M.Ö. 2800 yılında yapılmış.

Tarihi kaynaklara göre ilk inşaatında ilk olarak çok büyük taşlardan bir çember yaplmış ve çemberin dışına topuk taşı yerleştirilmiş. Ardından yine çok bütük taşlarla ikinci bir çember oluşturmuşlar ve çemberin iç kısmınamavi taş denilen taş blokları yerleştirmişler. Burada asıl ilginç olan burada mavi taş kullanılmasına rağmen Stonehenge’in yakınlarında hiçbir mavi taş kaynağı yok. Araştırmacılar bu mavi taşların Prescelly dağlarından getirildiğini belirtiyorlar. Bu bölge Stonehenge’en ortalama 380 km uzaklıkta. Bu tonlarca ağırlığındaki taşları 380 km boyunca nasıl taşıdıkları merak konusu.

Bazı araştırmacılar bu konu üzerine deney yaptılar. Mavi taşları Stonehenge’e kadar taşımaya çalıştılar. Bunu gerçekleştirmek için ağaç kaldıraçlar kullanıp üç salı birbirine bağlayıp ağaç sırıklarla salı nehir yukarısına taşıdılar. Ardından kendi yaptıkları kaba tekerlerklerle taşları tepeye çıkardılar fakat bu kadar uğraşa rağmen başarılı olamadılar.

Bu deney dışında daha bir çok denemeler yapıldı fakat halen daha başarılı olunmadı ve bu taşların nasıl oraya taşındığı bulunamamış durumda.

Ek bilgi olarak ise önceki Newgrange yazımda, Newgrange’ın kış dönencesinde içeriye ışık alacak şekilde inşa edildiğini belirtmiştim. Stonehenge ise tam tersi yaz dönencesinde iki topuk taşının arasından ışık alıp, ışığı bu çemberin içerisindeki mihraba yöneltecek şekilde inşa edilmiştir.

ErkanArkut/milliyet
blogblog.milliyet.com.tr
Bir firmada CEO olarak çalışmaktayım. Sizinle hobilerimi, düşüncelerimi, izlediğim filmleri, tattığım yemekleri ve okuduğum kitapları ve günlük konuları paylaşacağım.

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s