Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

B 12 vitamini yaşlılıkta beynimizi koruyor!


B 12 vitamini yaşlılıkta beynimizi koruyor!

Daima genç kalmak tabii ki mümkün değil, önemli olan sağlıklı yaşlanmak.


Et, balık ve sütte bulunan B12 Vitamini’nin yaşlılıkta ortaya çıkan kayıplara karşı beyni koruduğu ortaya çıkmış. Yapılan araştırmalar, B12 vitamini yüksek olan yaşlılarda hafıza kaybı gibi beynin performansının düşmesinden kaynaklanan sıkıntıların daha az yaşandığını gösterdi.

Oxford Universitesi’nden Anna Vogiatzoglou,“Bu araştırma gösterdi ki; et ve balık yiyip süt tüketerek beyin yaşlanmasını önleyebilir ve de hafızamızı koruyabiliriz”şeklinde açıklamada bulundu.

Yani doğa ve doğal besinler çocukluktan yaşlılığımıza kadar ihtiyaç duyduğumuz her şeyi içerecek şekilde yaratılmış, oysa sunni yollarla gerekli besin ve vitaminleri üretmek zorunda da kalabilirdik ama büyük çoğunluğunu hazır aldığımız için, bize de geriye iyi ve sağlıklı beslenip kendimize iyi bakmak kalıyor!

Benim çevremdekilerin çoğu sağlıklı yaşam uğruna avuç avuç vitamin tüketiyorlar. Oysa doğal besinlerde bütün vitaminler var. Bu araştırmaya göre hepimizin et, balık ve süt tüketmesi gerekiyor. Tabii asıl sağlık bence insanın hem ruhen hem de bedenen sağlık olmasında yatıyor. Çünkü ruh hasta ve huzursuz olduğunda beden de hasta ve sağlıksız oluyor.

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s