Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

Dünyanın en pahalı fıskiyesi – “Dubai Burj-Halifa”


Dünyanın en pahalı fıskiyesi - "Dubai Burj-Halifa"

Muhteşem bir görsel şölen.


Bugün seyrettiğim muhteşem bir videoyu sizlerle paylaşmak için hemen video sayfama ekledim. Sizde seyrettiğinizde bu görsel şölene benim gibi hayran olacaksınız. Bu videoda gördüğünüz muhteşem fıskiye gösterisinin meydana gelip ruhunuzu okşaması için önce nelerin olması gerekir bir düşünelim. İnşaat, makina, elektrik mühendisleri, mimarlar, su, işçiler, tesisat gibi cevaplar gelir muhtemelen. Ancak bunlardan önce birilerinin bunu hayal etmiş olması gerekir.

Peki, hayal nasıl oluşur? Aniden bir ilhamla fikir gelir, o fikir geliştirilir ve üzerine düşünüp kafa yordukça, önce beynin içinde o düşünülen şeyin görüntüsü görülür. Henüz dış dünyada meydana gelmemiş olan bir şeyi beyninizin içindeki ekrandan nasıl görürsünüz… Düşündünüz mü hiç? Bence bu kesinlikle Allah’ın ilhamıdır, muhteşem bir sanat.

Lütfen bu linkten önce muhteşem su fıskiyesinin müzikle buluşmasını izleyin:

http://video.mynet.

Şimdi dünyanın en pahalı fıskiyesi ile ilgili biraz bilgi vereyim:

“Müzikal Dubai Fıskiyeleri”, inşaatı yeni biten Burj-Halifa gökdeleninin yanındaki gölün içine yerleştirilmiştir. Dünyanın en büyük fıskiyeleri arasında yer alır. Su fışkırmalarının yüksekliği 150 metreyi bulmakta, bu da binanın 50. katına denk gelir. Fışkırılan su, 50 renkli projektörle 6.000 süper-ışık kaynağı aracılığıyla renklendirilir.

Fıskiye 275 m uzunluğundadır, 5 halka ve 2 ark şeklindedir. Fıskiye kompleksi aynı anda 83.000 litre suyu havaya fışkırma gücüne sahiptir. Bu fıskiye projesinin değeri 218 Milyon Dolardır. Yaklaşık 23 km uzaklıktan görülebilir, aynı zamanda ışıklı olarak uzaydan izlenebilir.

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s