Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

Kin ve intikam duygusunun karşısında affetmenin dayanılmaz hafifliği…


Kin ve intikam duygusunun karşısında affetmenin dayanılmaz hafifliği…

İnsanın insanı affetmesi önemli değil, Allah’ın affetmesi önemli.


Sayın Erbakan’ın vefatının ardından dikkatimi çeken konulardan birisi, kendisiyle aynı görüşü paylaşan veya paylaşmayan herkesin ortak bir noktada birleşmesiydi. Siyasi görüşü ne olursa olsun herkes aynı şeyi söylüyordu: “… Çok vicdanlı ve affedici bir insandı, kendisine kötülük yapana bile kin gütmez, intikam duygusuyla yaklaşmazdı, derin hoşgörü sahibiydi…”

 

Bu ifadeler bana kin ve öfkenin insana ne denli zararlı bunun yanında affetmenin ise ne kadar üstün bir ahlak özelliği olduğunu tekrar hatırlattı. Kin, öfke ve intikam alma isteği insanın nefsinde bulunan ve kişinin ancak Kuran ahlakıyla, derin bir Allah korkusu ve sevgisiyle terk edebileceği kötü ahlak özellikleridir. Yapılan bir kötülüğe kötülükle karşılık vermek, bir gün geldiğinde onun bir benzerini karşı tarafa yapmak, incitici bir söze aynı üslupla, merhametsiz bir yaklaşımla aynı tavırla geri dönmek; bunu yapana ne dünyada ne de ahirette hiç bir şey kazandırmaz. Çevrenizde mutlaka kötülükle karşılaşan bir kişinin “ben ona bunu ödetirim”, “bunun karşılığını günün birinde vereceğim”, “intikamım acı olacak” gibi ifadelerini sizde duyarsınız. Yeri ve zamanı geldiğinde kendilerince intikam aldıklarını zanneden bu kişilerin bunu yapmakla sandıklarının aksine ne içleri rahatlar, ne vicdanları, ne de ruhları huzura kavuşur. Aksine intikam duygusunun soğukluğu ruhlarında, vicdanlarında, ahlaklarında, ruh ve beden sağlıklarında çok büyük bir tahribat oluşturur. İntikam duygusu adeta insanın kendisini zehirler. Birçok kişinin sandığının aksine söylenen kötü bir söz, altta kalınmayan bir tartışma, kibire kibirle, merhametsizliğe merhametsizlikle karşılık vermek kimsenin yanına kar kalmaz. Yıllarca kin tutan bir insan kimsenin haberi olmadan kendi kendini yiyip bitirir. Çoğu zaman kin güttüğü kişinin haberi bile olmaz.

 

Gördüğüm kadarıyla affetmenin daima çok tartışılan bir diğer yönü de toplumda hep çok zor olarak bilinmesi. “Onu affetmem çok zor”, “affetmeyi nasıl başarırım bilmiyorum” gibi ifadelerle insanlar affetmeyi birbirlerine hep çok zor gösteriyorlar. Oysa insanın nefsine ağır da gelse sanılanın aksine affetmek öyle başarılması insanüstü bir çaba gerektirmiyor. Kişi karşısındakini affeder affetmez hemen ruhu huzura kavuşuyor ve adeta üzerindeki ağır zincirler kırılıyor. İnsan hemen bir hafifleme hissediyor. Her şeyden önce insan bu ahlakı gösterirken Allah’ın çok beğendiğini, kendisinden razı olduğunu biliyor. Kin güdüp aynı kötülükle karşılık verdiğinde de şeytana uyduğunu biliyor. Bu konuyu düşünürken Kuran-ı Kerim’den affetmenin üstünlüğü ile ilgili birkaç ayeti okudum. Allah affetmenin güzelliğini bizlere şöyle anlatıyor:

 

Kötülüğün karşılığı, onun misli (benzeri) olan kötülüktür. Ama kim affeder ve ıslah ederse (dirliği kurup-sağlarsa) artık onun ecri Allah’a aittir. Gerçekten O, zalimleri sevmez. (Şura Suresi, 40)

Sen af (veya kolaylık) yolunu benimse, (İslam’a) uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir. (Araf Suresi, 199)

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s