Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

Wolfgang Mozart’ın bu yönünü biliyor muydunuz?


Wolfgang Mozart’ın bu yönünü biliyor muydunuz?

Wolfgang Mozart (1756 -1791)


Geçen gün Wolfgang Mozart ile ilgili bir yazı okudum ve blogdaki arkadaşlarımla paylaşmak istedim, çünkü Mozart’ın bu yönünü hiç duymamıştım. O kadar güzel sözler söylemiş ki bunları herkesin bilmesi gerekiyor bence. Şimdi onunla ilgili okuduğum makaleyi sizlere yazmak istiyorum:

Wolfgang Mozart: “Allah’ın yaratışı ne kadar garip görünürse de mutlaka onda bir hayır vardır. Hiç bir doktor, insan, keza hayatı veremez ya da alamaz ancak Allah hayatı verir ve alır. Allah’ın rızasına tam anlamı ile teslim olalım, bu bizim için en hayırlısıdır. Allah’ın yarattığı mutlaka en güzelidir.”

Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görülen Wolfgang Amadeus Mozart “Ne üstün zekâ, ne hayal gücü ne de her ikisi beraber, bir dâhi yapmaya yeter. Sevgi, sevgi, sevgi.. İşte bu dehanın ta kendisidir” sözüyle de ne kadar mütevazı bir insan olduğunu göstermiştir.

Mozart Klasik Batı Müziği’nin, en üretken ve en etkili bestekârlarından biridir. Yapıtları, senfonilerin, konçertoların, oda orkestralarının, piyanonun, operanın ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık ömrüne 626eser sığdırmıştır. Avrupalı bestekârların en popülerlerindendir ve birçok eseri standart konser repertuarlarında kullanılır.

Bunun yanı sıra şaşırtıcı olan başka bir konu ise, orijinal nota kağıtlarına bakıldığında hiçbir silgi izi olmaması. Hiç değiştirme, düzeltme yapmadan zihnindeki müziği olduğu gibi nota kağıtlarına aktarmış. Bu çok zor, hatta bir çok iyi müzisyen için bile imkansız gibidir.

Ben her sanatçının Allah’ın ilhamıyla beste yaptığını, o muhteşem eserleri ortaya çıkardığını düşünürüm. Bence dahi bir insan Allah tarafından seçilmiş demektir. Ortaya böyle mükemmel eserler çıkması da dünyanın güzel süsü değil midir?

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s