Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

Yüzyıllar sonra filizlenen tohumlar


Yüzyıllar sonra filizlenen tohumlar

Manolya ağacının tohumları.


Michigan Üniversitesi tarafından 1879’da başlatılan bir bilimsel çalışmada farklı türlerdetohumlar kavanozların içerisine konmuş ve saklanmıştı. Periyodik olarak kavanozlardaki tohumları filizlendirmek için denemeler yapılmıştı. 1980’lerde yani bu deneye başlandıktan 101 yıl sonra tohumların bazıları filizlendiği görüldü. Düşünebiliyor musunuz, uygun şartlar sağlandığında 101 yıl sonra kupkuru bir tohum filizlenip yeşerebiliyor!

· Danimarka’da 1978’de yürütülen ayrı bir çalışmada, toprağın içerisinde yapılan kazıda 850 yıllık hareketsiz tohumların filizlendiği görülmüş.

· “Yine aynı şekilde “Mimosa glomerata”nın tohumları, kurutulmuş bitki koleksiyonlarının tutulduğu bir kapta 220 yıl saklanmış ve tohumlar suyla ıslatılır ıslatılmaz filizlenmiş.

– 1942 yılında, 2. Dünya Savaşı sırasında 147 yıllık “Albizia julibrissin” adlı bitkiyi de örnek verebiliriz. Londra’da bulunan British Museum’da saklanan bu tohum yangın söndürme çalışmaları sırasında ıslanınca aradan geçen zamana rağmen filizlenmiştir. Tundra bölgelerinde hava sıcaklıkları düşük olduğu için bozulma daha yavaş olur. Öyle ki bazı tohumlar, 10.000 yaşındaki buzul tabakalarından çıkarılıp, laboratuvara alındığında gerekli miktarda ısı ve nemin sağlanmasıyla birlikte tekrar hayata dönebilmektedirler.

Yüzlerce yıllık tohumların filizlenmesi Allah’ın bir mucizesi bence. Zaten küçücük bir tohumun yüzlerce metre uzayan dev bir ağaca dönüşmesi de mucizedir ama insanlar alıştıkları için doğal karşılıyorlar.

“Gaybın anahtarları O’nun Katındadır, O’ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve herşey) apaçık bir kitaptadır.” En’am Suresi, 59.ayet

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s