Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

En sevdiğiniz arkadaşlarınızdan birine beyin tümörü teşhisi konursa…


En sevdiğiniz arkadaşlarınızdan birine beyin tümörü teşhisi konursa…

Allah sevdiği kuluna çetin imtihan verir ve daima o kulunun yanında olur, onu çok sever ve korur…


O benim en sevdiğim, en güvendiğim, yirmi yıldır her zaman yanımda olan dostlarımdan yalnızca bir tanesi. Onun kalbinin güzelliğini, samimiyetini, güzel ahlakını, çok ince düşünceli olmasını anlatmaya kelimeler yetmez. Yüzüne her baktığımda “ne kadar nurlu ve ne kadar güzel bir yüz, benim de böyle tertemiz bir yüzüm olsa” diye içimden geçiririm. O güzel gözleri daima ışıl ışıldır. Her zaman ne kadar temiz bir insan, böyle bir dosta sahip olduğum için ne kadar mutluyum diye düşünürüm. İnsana verilen en büyük nimetlerden biri daima yanınızda olan böylesine candan bir dost değil midir?

 

Arkadaşıma bundan birkaç sene önce beyin tümörü teşhisi kondu. Bu güzel insan, Allah’a olan tam teslimiyeti ile böyle büyük bir imtihanı çok güzel karşıladı. Biliyor musunuz bilmiyorum ama bu ameliyatlar çok riskli, insan yaşasa bile kör ya da sağır kalabiliyor, eğer sinirlere bir zarar gelirse tekrar yürüyemiyor. Arkadaşıma bu teşhis konduğunda birçok doktora gidip filmlerini gösterdik, o da bizimle birlikteydi. Arkadaşım o kadar güler yüzlü ve sakindi ki doktorlar hangimizin hasta olduğunu anlayamıyorlardı. Allah için yaşayınca, samimi iman edince insan işte böyle tevekküllü ve sabırlı oluyor. Daima başına gelen her olayda şükrediyor. O bir kere bile “neden ben” demedi, bize hiç çektiği ağrıları hissettirmedi. Bu güzel insanın tavrı herkese örnektir. İman eden ve etmeyen insanların olaylar karşısında nasıl davrandıklarının bilinmesi açısından çok önemlidir. Sonuçta dünyanın en ünlü cerrahlarından biri arkadaşımı ameliyat etti, fakat tümörü tam anlamıyla alamadı. Ama arkadaşım sağlıklı bir şekilde hayatına devam etti. Aradan yıllar geçti ve alametler tekrar başladı. Şimdi doktorlar tekrar ameliyat olması gerektiğini söylüyorlar.

 

Bu dünyada insana verilen en büyük imtihanlardan biri hastalık değil mi? Allah en sevdiği peygamberlerinden Hz. Eyüp’ü de çok zor bir hastalıkla imtihan etmedi mi? Eyüp peygamber de Allah’a şöyle yalvarmadı mı:Eyüp de; hani o Rabbine çağrıda bulunmuştu: “Şüphesiz bu dert (ve hastalık) beni sarıverdi. Sen merhametlilerin en merhametli olanısın.” (Enbiya Suresi, 83) Allah’da bu samimi dualarının karşılığında Hz. Eyüp’ten bu hastalığı kaldırdı.

 

Benim arkadaşım, bu güzel ve çok değerli insan, tüm hayatını Allah’a adamış bir insan, tüm hayatını güzelliklerle, samimi amellerle doldurmuş bir insan. Malını mülkünü Allah yolunda harcamış bir insan. Şimdi böyle büyük bir imtihanla Allah onu ne kadar sevdiğini bize gösteriyor. Biz belki gün içinde birkaç sevap kazanıyorsak o hastalığından ve tevekkülünden dolayı binlerce sevap kazanıyor. Her zaman yüzünden gülümsemesi dilinden de Allah’a olan sadakati hiç eksilmiyor. Bunları görünce böyle samimi insan ne kadar da az diye düşünüyorum. Tıpkı büyük bir kömür madeninde parlayan bir elmas gibi. O şimdi ameliyata giderken benim dualarımla daima yanında olduğumu biliyor. Aynı yerde olmamız önemli değil, bizim kalplerimiz bir. Çünkü biz onunla cennet kardeşiyiz. Allah’ın izniyle hem bu dünyada hem de ahirette birbirimizin elini hiç bırakmadan sürekli birlikte olacağız…

 

İşte bunların karşılığı, Rablerinden bağışlanma ve içinde ebedi kalacakları, altından ırmaklar akan cennetlerdir. (Böyle) Yapıp-edenlere ne güzel bir karşılık (ecir var). (Ali İmran Suresi, 136)Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s