Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

Aklını kaçırarak halkına zulmeden Kaddafi’ye karşı Türkiye ne yapmalı?


10634_3

Türkiye Kaddafi’yi güzellikle başka ülkeye gitmeye ikna etmeli.


Libyalı diplomat Dabbaşi: Kaddafi aklını kaçırdı, şimdi iki büyük operasyona hazırlanıyor” açıklamalarıyla durumun vahametini iyice ortaya koydu. Kaddafi’ye bağlı güçler Libya’da muhalif gruplara karşı savaş jetleri kullanıyor, yabancı askerlerden oluşan birlikler Ecdebiye’ye girdiler. Dabbaşi, Kaddafi’ye bağlı birliklerin Ecdebiye’de karşılarına çıkan herkesi öldürme ve binaları yıkma emri aldıklarını söyleyerek, ”Eğer uluslararası toplum yardıma gelmezse önümüzdeki saatlerde Ecdebiye’de soykırım yaşanacak” diye konuştu. Libya’nın batısında da durumun son derece ciddi olduğunu belirten Dabbaşi, Kaddafi güçlerinin dağlardaki Berberi köylerine saldıracağını ve orada da etnik bir temizleme operasyonuna başlayacağını söyledi. Uluslararası toplumu biran önce Kaddafi’nin birliklerini durdurmaya çağıran Dabbaşi, ”Libya’daki halk, BM Güvenlik Konseyi’nin biran önce bir karar kabul etmesini ve Kaddafi’nin köyleri hedef alan birliklerine karşı hava saldırısı düzenlenmesi yönünde yetki vermesini istiyor” dedi.

Şimdi görünüşe bakılırsa kendi halkına bu kadar büyük zulüm yapan ve savaş jetleriyle soykırıma hazırlanan Kaddafi aklını kaybetmiş durumda. Böyle bir ortamda, Ortadoğu’da çıkan kaoslarda Birleşmiş Milletlerden medet ummak son derece yanlıştır. Gördüğünüz gibi Birleşmiş Milletler saatler süren müzakerelerde uzlaşmaya varmaya çalışıyorlar, bundan hiç bir sonuç çıkmayacağı bellidir. Müslüman halk herkesin gözü önünde birbirine düşüp birbirini kırıp geçirmektedir. Burada Türkiye olaya el koyup Kaddafi’yi yatıştırmaya çalışmalı ve kendisini başka bir ülkede güvenli bir yere yerleştirme sözü vermelidir. Kaddafi son derece kibirli olduğu için güzellikle ikna edilmeli, kendi seçtiği ve halkın da kabul edeceği bir lider Libya’nın başına getirilmelidir. Kaddafi’nin tekrar yönetimde kalması artık mümkün değildir. Zorbalıkla susturulmaya çalışılan halkta çok büyük bir öfke ve nefret oluşur. Eğer Türkiye yardımcı olmazsa ve Kaddafi’yi ikna etmezse büyük bir ihtimalle sonu Saddam’a benzeyecektir.

Bütün bu Ortadoğu’da yaşanan olayların esas nedeni Müslümanların birlik olmaması ve başlarında bir lider olmamasıdır. Müslümanlar birlik olsa Ortadoğu’ya sevgi, barış ve huzur hâkim olacak, tek bir masum insanın kanı dökülmeyecektir. Büyük bir birlik kurulacak, demokrasi hâkim olacak, sistem laiklik üzerine kurulacaktır. Bütün Ortadoğu ve İslam ülkeleri tek bir lidere ve birliğe bağlandığında bu sorunların hepsi kökten çözülecektir. Çözüm Birleşmiş Milletlerden yalvaran gözlerle yardım beklemek değildir, tek çözüm Müslümanların kendi içlerinde birlik olmaları ve birbirlerine kenetlenmeleridir. Ülkeden ülkeye atlayan kargaşa da durumun aciliyetini açıkça göstermektedir. Türkiye’ye burada çok büyük görev düşmektedir.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s