Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

Üç çocuğu acımasızca katleden cani idam edilmeli mi?


Üç çocuğu acımasızca katleden cani idam edilmeli mi?

Bir cani tarafından katledilen üç masum çocuk şu an cennet bahçelerindeler.


Aslında bugün başka yazı yazmayacaktım ama her yerde “üç çocuğu hunharca katleden cani idam edilmeli mi” tartışmaları giderek büyüyor. Cinayet günü evinde yalnız olan Gülışık’ın Kayseri’nin Talas ilçesinde bayram şekeri toplamak için kapısını çalan 3 çocuğu şeker verme bahanesiyle evine aldığı ve sonra da ‘sapkınca’ düşüncelerini uyguladıktan sonra yakalanmamak için çocukları öldürdüğü sonunda tespit edildi. Tam bir yıldır kayıp olan cesetlerin bulunması,katilin çocuklara yaptığı eziyeti detaylı olarak anlatması insanın vicdanını sızlatıyor. Küçücük masum çocuklara böylesine işkence yapabilen biri insan olamaz diye düşünüyorum.

Peki bu küçük masum çocuklardan birinetecavüz edip öldüren ve diğerlerini de boğan bu hain katil idam edilmeli mi? Kuran’a göre baktığımızda Kuran’da kısas vardır:

Ey iman edenler, öldürülenler hakkında size kısas yazıldı (farz kılındı). Özgüre karşı özgür, köleye karşı köle ve dişiye karşı dişi. Fakat kimin (hangi katilin) lehine, onun (maktulün) kardeşi (varisi veya velisi) tarafından bağışlanırsa, artık (yapılması gereken) örfe uymak (ve) ona (maktulün varis veya velisine) güzellikle (diyet) ödemektir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve bir rahmettir. Artık kim bundan sonra tecavüzde bulunursa, onun için elem verici bir azap vardır. (Bakara Suresi, 178)

Biz onda, onların üzerine yazdık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş ve (bütün) yaralara (karşılık da) kısas vardır. Ama kim bunu sadaka olarak bağışlarsa o kendisi için bir kefarettir.Kim Allah’ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar, zalim olanlardır. (Maide Suresi, 45)

Gördüğünüz gibi Kuran öldürülen kişinin ailesine kısas hakkı tanır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken Allah’ın bağışlamayı daha uygun görmesidir. Bu yüzden samimi bir Müslüman daima Allah’ın beğendiği tavrı uygulamalıdır. Ayette ailenin kısas hakkını sadaka olarak bağışlaması tavsiye edilir. Tabii ki böylesine cani ruhlu bir kişinin kanunla ve hukukla cezalandırılması gerekir, ama Allah Kuran ölüm cezasının kaldırılmasının daha hayırlı olacağını bildirir.

Son olarak öldürülen çocukların ailelerine de Allah’tan sabır diliyorum, daima Allah’tan razı olsunlar. Hepimiz kaderimizi yaşıyoruz. Onlara da güzellikle sabretmek düşüyor. Şunu bilsinler ki tamamen masum olarak ölen çocuklar hemen cennete alınırlar ve sonsuza kadar orada mutlu yaşarlar. Onlar da Allah’tan razı olup samimi bir Müslüman olarak hayatlarını sürdürürlerse cennette yavrularına mutlaka kavuşacaklarını bilmeliler.Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s