Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

Hz İsa zuhur ettiğinde onu nasıl tanıyacağız?


Hz İsa zuhur ettiğinde onu nasıl tanıyacağız?

Hz. İsa geldiğinde o nurlu elleriyle yüzlerimizi mesh edecek…


Peygamberimizin hadislerine göre ahir zamanda yaşadığımız bu dönemde Hz. Mehdizuhur edecek. Yine bu dönemde Hz. İsa tekrar yeryüzüne gelecek. Şu an kıyametten önceki dönem olduğu için Hz. İsa’nın yeryüzüne gelmiş olması gerekiyor. Fakat onun tanınmamak ve rahat faaliyet yapabilmek için gizleneceğini biliyoruz. O da tıpkı Hz. Mehdi gibi zamanı geldiğinde ortaya çıkacak. Allah Meryem Suresi’nde Hz. İsa’nın tekrar yeryüzüne döneceğini şöyle bildiriyor:

Ona selam olsun; doğduğu gün, öleceği gün ve diri olarak yeniden-kaldırılacağı gün de. (Meryem Suresi, 15)

Şevkani de İsa’nın ineceğine dair hadislerin sayısının 29’a ulaştığını söyleyerek, bunları bir bir nakletmiş ve sonunda: “Bizim naklettiğimiz hadisler görüldüğü gibi tevatür haddine ulaştı. Bu beyanımızla şu sonuca varılıyor ki, beklenen Mehdi hakkındaki hadisler, Deccal hakkında hadisler ve İsa’nın inmesine dair hadisler mütevatirdir” demiştir. (Sünen-i İbn-i Mace 10/338)

Kıyametin büyük alametlerinden biri olmak üzere ahir zamanda Hz.İsa’nın gökten yere ineceğini bildiren hadisler tevatür derecesindedir. (Sahih-i Müslim, 2/58)

Allah Resulu (sav)’den mütevatir olarak rivayet edilen hadislere göre Allah’ın Resulu Hz.İsa’nın kıyamet gününden önce adaletli bir imam ve hakem olarak ineceğini haber vermiştir. (İbn-i Kesir, Hadislerle Kur’an Tefsiri, 13/7163)

Hz. İsa uyur vaziyetteyken bir yerde uyanacak. Onun da (tıpkı Hz. Mehdi’nin olduğu gibi) kendisine inanan ve yardımcı olan az sayıda talebesi olacak. Peki bizler Hz. İsa’yı nasıl tanıyacağız, “Ben Hz. İsa’yım” diyen kişinin gerçekten de kıyametten önce gönderilen gerçek Hz. İsa olduğunu nasıl anlayacağız?”

Hz. İsa olduğuna inanmamız için tabii ki çok güçlü delil gerekir. Bir kere Hz. İsa’nın bir icraatı olması lazım. Sadece “Hz. İsa ile karşılaştık” dersek, bu inandırıcı olmaz. Hz. İsa’nın da aklı başında güçlü bir çevresi olması lazım. Çok çok güçlü, onun şanına yakışır bir güçte çevresi olması lazım. Tip olarak hadislerde tarif edilen Hz. İsa’ya çok benzemesi lazım. Annesinin babasının olmaması lazım, ailesinin olmaması gerekiyor. Bu dünyada hiçbir şekilde, soy bağı olan kimsesinin olmaması lazım. Geçmişini hatırlamıyor olması lazım.

Ama hepsinden önemlisi, peygamberlerin yüzünde peygamber ifadesi olur, o normal insanda olmaz. Yani avamda olmaz. Peygamber asaleti ayrıdır. Avamda mümkün değil öyle bir ifade olmaz. Peygamberde mucize şeklinde hayret verecek bir asalet oluyor ama hayret verecek bir asalet. Avamda mutlaka bir basitlik olur az veya çok sıradanlık olur. Bir şeye tenezzül eder bir şey yapar, az da olsa olur. Peygamberde ise hiç olmaz. İşte oradan anlaşılıyor zaten peygamber olduğu. Bizler de vicdanen, zannı galiple  “Allahualem bu kişi Hz. İsa’dır” diyeceğiz.

Kaynak: http://hzisaas.blogspot.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkuttanguncelyazilar.wordpress.com/Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s