Follow Erkan Arkuttan Güncel Yazılar on WordPress.com

Aytunç Altındal’ın sır ölümü ve açıklanmasını istediği Atatürk’ün vasiyeti hakkında…


images

Değerli insanlar kolay yetişmiyor ama Türkiye bu insanları çok çabuk kaybediyor


Bugün araştırmacı yazar Aytunç Altındal’ın bir süredir kanser tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği haberi geldi. Kendisini yakından takip eden biri olarak İsviçre’den yaptığı bir görüşmede, zehirlenme ihtimalinin olabileceğini, doktorların böyle hızlı ilerleyen bir kanser vakasını görmediklerini anlattığını biliyordum…

Açıkçası zehirleme, ya da intihar süsü verilerek ortadan kaldırma ilgili çetenin seçtiği adamı yok etme taktikleri. Özal’da zehirlenerek öldürüldü ama basına “kalp krizi geçirerek öldü” haberi yayıldı. Bildiğiniz gibi son faali meçhul cinayetlerin başında da Hayri Kozakçıoğlu ölümü geliyor.  Diyarbakır eski Baro Başkanı Aktar, eski OHAL Valisi Kozakçıoğlu’nun OHAL’in kara kutusu olduğunu ve bildiklerini aktaramadan öldüğünü söyledi.Kozakçıoğlu’nun da intihar ettiği öne sürülüyor, fakat bu da hiç inandırıcı gelmiyor. Susturmak istedikleri kim varsa tek tek ortadan kaldırıyorlar.

Aytunç Altındal da son derece cesur ve yiğit bir insandı, bu memleketin iyiliği için çalıştı, yazdı ve anlattı. Onun da bildiği ve açıklamadığı kimbilir neler vardı ve sonunda o da aramızdan ayrıldı.

Aytunç Altındal’ın açıklamadığı sırlar bir yana bir de açıkladıkları var. Aytunç Altındal Atatürk’ün Türk halkından özenle saklanan vasiyetinde hilafetten bahsettiğine dikkat çekiyordu. Altındal’a göre, Atatürk’ün notlarında Hilafet’le ilgili ilginç fikirleri yer alıyordu. Atatürk hilafetin kişi bazında değil, bütün İslam ülkeleri arasında rotasyonla değişecek bir kurum olarak canlandırılabileceğini söylüyordu. Altındal’a göre, bu vasiyeti 1958’de öğrenen Adnan Menderes, sonunu hazırlayan o cümleyi; ‘Siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsiniz‘i bu nedenle söylemişti. Altındal, Atatürk’ün ‘1920’lerde sadece 3 Müslüman devlet var. Türkiye, İran ve Afganistan. Bu sayı ileride 40’a 50’ye çıkarsa, bu devletler kendileri bir araya gelerek bir Hilafet Meclisi oluştururlar’ dediğini öne sürdü.

Atatürk’ün fikri bugün gerçekleşiyor:

Mustafa Kemal’in saltanata karşı olduğunu, ancak Hilafet’e bir müessese olarak karşı çıkmadığını savunan Altındal, Atatürk’ün fikirlerinin aslında bugün hayata geçtiğini düşünüyordu. Bugünkü İKÖ’nün ana hatlarını 1920’lerde çizdiğini söyleyen Altındal, ‘Mustafa Kemal’in Hilafet’in 5 güçlü İslam üyesinin daim” konseyi oluşturmasını, bunların belirli süreler içinde rotasyonlu olarak Hilafet’i temsil etmesini istediğini düşünüyorum’ dedi. Gerçekten de bugün İslam ülkeleri arasında vizeler kalkıyor ve çok kısa bir süre sonra çok büyük bir Türk islam Birliği’nin kurulacağı şimdiden görülüyor. 

Vasiyetle ilgili 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın da bilgisi olduğunu söyleyen Araştırmacı-Yazar Aytunç Altındal, 1967’de Bayar’a ‘Atatürk’ün gizli vasiyeti var mıydı?’ diye sorduğunu, Bayar’ın da kendisine,‘Muhtemeldir. Açıklanması şimdi doğru olmaz, Türkiye hazır değil’ dediğini söylemişti. Kenan Evren’in, Atatürk’ün fikirlerini gizlemesindeki amacı mutlaka açıklaması gerektiğini söyleyen Altındal, Atatürk’ün notlarının Anıtkabir’de olduğu yolunda kendisine güvenilir bilgiler geldiğini de sözlerine ekledi. Altındal, Atatürk’ün sır vasiyetinin, Cumhurbaşkanlığı’nın ardından Meclis’te Atatürk’ü Koruma Komisyonu’nun kararıyla, Genelkurmay Başkanlığı’nın oluru alındıktan sonra açıklanabileceğini de sözlerine ekledi.

Sonuç olarak ben bir Türk vatandaşı olarak Atatürk’ün vasiyetinin açılmasını istiyorum, atamızın “ölümümden 50 yıl sonra açılsın” demesinin bir hikmeti olduğunu düşünüyorum. Vasiyet açıldığında kendisinin ne kadar ileri görüşlü olduğuna herkesin bir kez daha şahit olacağını biliyorum ve bu konuyla devlet yetkililerinin ilgilenmesini rica ediyorum. Atatürk’ün vasiyetinde kurulması gereken İslam birliğinden ve Mehdi’den bahsedildiğini biliyoruz ve bu gerçeğin Türk halkına açıklanmasını istiyoruz. Vasiyetin açıklanmamasına karar verecek kişi Evren değildir, Türk halkı Atatürk’ün vasiyetini öğrenme hakkına sahiptir.

Aytunç Altındal’ın ailesine de sabır diliyorum, Allah rahmet eylesin, Altındal milletimizin susturulan ilk değerli evladı değil, son da olmayacak. Allah cennet nasip etsin.

Tüm yazılarım: https://erkanarkuttanguncelyazilar.wordpress.com/

 Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s